Достапни линкови

Британскиот Врховен суд одлучува за екстрадицијата на Асанж


Oсновачот на Викиликс Џулијан Асанж.
Врховниот суд на Велика Британија денеска треба да донесе одлука дали ќе одобри екстрадиција на основачот на Викиликс Џулијан Асанж во Шведска. Асанж речиси две години се противи на обидите да го екстрадираат во Шведска, каде е обвинет за сексуално малтретирање. Четириесетгодишниот Австралиец, кој откри стотици илјади тајни американски документи на неговиот веб-сајт Викиликс, негира дека сторил нешто лошо. Ако го екстрадираат во Шведска, тој може да поднесе жалба до Европскиот суд за човекови права.
XS
SM
MD
LG