Достапни линкови

Русија го критикува американскиот амбасадор во Москва


Американскиот амбасадор во Русија Мајкл МекФаул
Руската влада втор ден го критикува американскиот амбасадор во Москва за изнесените забелешки во неговиот минатонеделен говор. Претставникот на рускиот претседателски кабинет Владимир Ушанков изјави дека амбасадорот Мајкл МекФаул треба да се однесува подипломатски и да не ги загрозува руско-американските односи. Според руските медиуми, амбасадорот во обраќање пред студенти рекол дека Русија го поткупила Киргистан со цел да се затвори воената база на соединетие американски држави во земјата.
XS
SM
MD
LG