Достапни линкови

Во Дамаск разговори меѓу Анан и Асад


Кофи Анан
Сиријскиот претседател Башар ал Асад денеска во Дамаск се сретна со пратеникот на Обединетите нации и на Арапската лига Кофи Анан на разговори за прекин на крвопролевањето во таа земја. На оваа средба и претходеше масакрот врз најмалку 108 луѓе, главно деца и жени во селото Хула. Овој напад беше остро осуден од Советот за безбедност на Обединетите нации кој ја обвини сиријската армија за бомбардирање на селото.
XS
SM
MD
LG