Достапни линкови

Во Турција уапсени шест пензионирани генерали


Реџеп Таип Ердоган
Турската полиција уапсила шестмина пензионери генерали обвинети дека имале улога во симнувањето од власт на происламскиот премиер Неџмедин Ербан кој во 1997 година поднесе оставка. Сегашниот премиер Реџеп Таип Ердоган кој и припаѓа на истата партија како и Ербакан спроведе реформи за намалување на моќта на турската армија во земјата.
XS
SM
MD
LG