Достапни линкови

Индискиот премиер ја продолжува посетата на Мјанмар


Индискиот премиер Манмохан Синг
Индискиот премиер Манмохан Синг ќе се сретне со лидерkata на опозицијата во Мјанмар, Аунг Сан Су Ки на вториот ден од историска посета на Мјанмар.
Синг е првиот индиски премиер кој ја посетил оваа земја во последните 25 години. Вчера тој се сретна со претседателот Теин Сеин со кој потпишаа серија договори, вклучувајќи го и договорот за кредитна линија од 500 милиони долари.
Синг е последниот во серијата посетители на високо ниво на Мјанмар откако меѓународната заедница ги олесна санкциите против земјата, која го почна процесот на реформи.
XS
SM
MD
LG