Достапни линкови

„Одлична билатерална соработка“ меѓу Иран и Куба


Средбата меѓу Кастро и Ахмадинеџат во јануари 2012
Ирански потпретседател Али Саедлу ја почна официјална посета на Куба. Тој се сретнал со кубанскиот потпретседател Хосе Рамон Мачадо во Хавана, по што двајцата лидери ја истакнале "одлична состојба на билатералните врски."
Во соопштението се вели дека Саедлу го поканил неговиот кубански колега да присуствува на Самитот на неврзаните во Техеран во август.
Саедлу е заменик-претседател за надворешни работи на претседателот Махмуд Ахмадинеџад. Неговата посета доаѓа пет месеци по посетата на Ахмадинеџад во Хавана кога се сретна со кубанскиот претседател и неговиот брат, поранешниот лидер Фидел Кастро.
XS
SM
MD
LG