Достапни линкови

Морси против Шафик во вториот круг избори во Египет


Во вториот круг претседателски избори во Египет ќе се натпреваруваат кандидатот на муслиманкото братство Мохамед Морси и последниот премиер од времето на Мубарак, Ахмед Шафик. Државната изборна комисија соопшти дека со гласовите кои ги добиле двајцата обезбедиле учество во вториот круг. Тој ќе се одржи на 16 и 17 јуни, а право на глас ќе имаат 50 милиони граѓани. Во текот на вчерашниот ден група демонстранти го ограбиле и го запалиле седиштето на претседателскиот кандидат Шафик.
XS
SM
MD
LG