Достапни линкови

Десетици уапсени на геј парадата во Москва


Десетици хомосексуални активисти се приведени на геј парадата во Русија денеска. Меѓу приведените се и православни активисти кои се противеле на маршот во Москва. Непријавениот марш се организирал пред собранието во рускиот главен град а полицијата интервенирала за да го растури собирот. Хомосексуалноста беше декриминализирана во Русија во 1993 година, но собирите на геј популацијата често се забрануваат.
XS
SM
MD
LG