Достапни линкови

Нови напади на сиријската армија по масакрот во Хоула


Фотографија од жртвите во Хоула дистрибуирана од сиријските бунтовници
Сиријската армија почна нови бомбардирања на населените места под контрола на бунтовниците и покрај острите меѓународни реакции за владината офанзива во која загинаа 92 лица, меѓу кои и 32 деца во градот Хоула. Ирачките безбедносни сили се на итна подготвеност по инцидентите близу сиријската граница. Арапските и западните влади го опишуваат нападот во Хоула како масакар. Генералниот секретар на Обединетите нации и специјалниот пратеник на светската организација апелираа до сиријските про-владини сили да ги прекинат нападите со тешка артилерија и да престанат со насилството.
XS
SM
MD
LG