Достапни линкови

Најави за формирање на нова исламска држава


Дел од жителите на градот Гао се иселија откако бунтовничките групи ја превземаа контролата во северот на Мали
Двете бунтовнички групи, кои го окупираа северот на Мали пред два месеци, соопштија дека ќе се здружат со цел формирање на независна исламска држава. Портпароли од двете групи потврдија дека претставници на МНЛА и Ансар Дине потпишале договор во градот Гао во саботата. Двете исламистички групи го освоија северот на Мали кон крајот на Март. Окупираната територија е голема колку Франција.
XS
SM
MD
LG