Достапни линкови

Шафик: Ако победам ќе започнам нова ера во Египет


Египетскиот претседателски кандидат Ахмет Шафик, инаку последен премиер од времето на владеењето на сега соборениот Хосни Мубарак, изјави денеска во Каиро дека доколку тој победи на изборите „ќе завладее нова ера во Египет, во која ќе нема повеќе враќање назад“. Тој додаде дека ќе прифати дијалог со сите политичари и дека ќе остане на страната на народот.Според прелиминарните резултати од првиот изборен круг Шефик ќе се бори за претседатската фотеља заедно со неговиот противканидидат од Муслиманското братство Мохамед Мурси. Вториот изборен круг ќе се оддржи на 16 и 17 јуни.
XS
SM
MD
LG