Достапни линкови

Вооружен напаѓач уби две лица во Финска


Хивинка, 26.05.2012

Рано изутрината едно лице стрелало врз случајни минувачи во центарот на градот Хивинка, во Финска, при што убил една 18-годишна девојка и едно момче на иста возраст, а ранил уште 7 лица. Двајца од ранетите биле во критична ситуација. Според финската полиција, напаѓачот имал 18 години и бил уапсен. Градот Хивинка е на 50-тина километри северно од главниот град Хелсинки.
XS
SM
MD
LG