Достапни линкови

Сеп Блатер, против пеналите


Шефот на ФИФА Сеп Блатер
Шефот на ФИФА Сеп Блатер го критикуваше решавањето на нерешените фудбалски натпревари преку изведување пенали. Тој денеска на конгресот на ФИФА во Будимпешта изјави дека фудбалот е тимска игра и ја губи смислата кога победникот се решава еден против еден. На неколку клучни финални натпревари победникот беше решен преку пенали, правило кое беше воведено во 1970 година.
XS
SM
MD
LG