Достапни линкови

Брамерц: интензивирање на истрагата по помагачите на хашките бегалци


Серж Брамерц
Хашкото обвинителство оценува дека соработката со српските власти и натаму ги исполнува очекувањата кога станува збор за пристап до сведоците и документите, но очекува интензивирање на истрагата за мрежата помагачи на Ратко Младиќ и Горан Хаџиќ. Ова се наведува во најновиот извештај на главниот хашки обвинител Серж Брамерц кој потсетува дека Србија ја презеде обврската да ги истражи и процесира поединците кои им помагале на бегалците.
XS
SM
MD
LG