Достапни линкови

Кандидатот на Муслиманското Братство води на изборите во Египет


Мохамед Мурси
Муслиманското братство соопшти дека нивниот кандидат за Претседател на Египет, Мохамед Мурси е во водство.
Во Египет е во тек пребројување на гласовите по претседателските избори кои се одржаа оваа недела. На второ место, од 12 те кандидати, бил Ахмед Шафик, кој беше последниот премиер во времето на остранетиот Претседател Хосни Мубарак.
Муслиманското братство кое победи и на парламентарните избори соопшти дека најверојатно во вториот круг Мурси ќе се соочи со Шафик.
XS
SM
MD
LG