Достапни линкови

Тепачка во парламентот на Украина


Во украинскиот парламент вчера настана тепачка меѓу пратениците за време на расправата за законот со кој би била дозволена употребата на рускиот јазик во судовите, болниците и други јавни институции кои се наоѓаат во регионите каде што се зборува овој јазик. Во тепачката учествувале пратеници на прозападната опозиција која сака да ја извади Украина од руската сенка и оние на партијата на претседателот Виктор Јанукович, која има поддршка во деловите на земјата каде што се зборува руски.
Украина е длабоко поделена меѓу своите региони во јужниот и источниот дел, каде што се зборува рускиот и во западниот дел каде што доминира украинскиот јазик.
XS
SM
MD
LG