Достапни линкови

Ештон ја најави следната рунда преговори со Иран


од последниот состанок во Багдад
Шефот за надворешна политика на Европската Унија Кетрин Ештон изјави дека претставниците на светските сили и иранските власти ќе се состанат во Москва од18 до 19 јуни на постепени дискусии за нуклеарната програма на Исламската република. Последниот состанок се одржа во Багдад. Постои загриженост дека со збогатување на ураниум на ниво од 20 проценти се создава можност за производство на иранско нуклеатрно оружје.
XS
SM
MD
LG