Достапни линкови

Протести во Украина против предлог-законот за јазиците


Околу 1,000 активисти на националистички и опозициски групи протестираат пред зградата на украинскиот парламент против предлог-законот на владеачката партија за употреба на јазиците. Пратениците треба дискутираат за предлогот со кој се предвидува воведување на рускиот како втор официјален јазик во 13 од вкупно 27 региони во земјата. Демонстрантите на протестите се појавија со знаци на кои е испишано „Оставете го јазикот“ и „Една нација, еден јазик“. Владеачката партија го предложи законот минатата година.
XS
SM
MD
LG