Достапни линкови

Пакистан бара Вашингтон да почитува судски одлуки


Шакел Африди
Пакистан го повика Вашингтон да ја почитува одлуката за изречена затворска казна за докторот кој и помагал на ЦИА да го пронајде Осама Бин Ладен. Портпаролот на министерството за надворешни работи изјави дека во овиој случај треба да се почитуваат одлуките кои се донесени во согласност со пакистанските закони. „Исто така сметам дека треба взаемно да ги почитуваме правните системи и процеси“. Американските власти ја критиукуваа одлуката за 33 годишна затворска казна, тврдејки дека докторот Шакел Африди работел против терористичката Ал Каеда.
XS
SM
MD
LG