Достапни линкови

Нов земјотрес во Бугарија


Претходниот потрес месецов предизвика материјална штета
Нов земјотрес со интензитет од 3,8 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на Софија синоќа во 59 минути по полноќ по локално време, соопшти Сеизмолошкиот центар при Геофизичкиот институт. Епицентарот на земјотресот бил на околу 20 километри југозападно од Софија. Потресот е почувствуван на територијата на целата земја. Нема податоци за евентуални жртви или причинета материјална штета.
XS
SM
MD
LG