Достапни линкови

Рускиот опозиционер Удалцов ослободен од притвор


Удалцов беше приведен на 9 мај.
Лидерот на руската опозициска партија „Лев фронт“ Сергеј Удалцов е ослободен откако помина 15 дена во затвор. Веднаш по ослободувањето тој се упатил на собирот на опозицијата во Москва. Тој ги повика своите симпатизери да не се откажуваат од анти-владините протести. Удалцов и Алексеј Навални, кој исто така е лидер на опозициска партија, беа уапсени за време на демонстрациите во Москва на 9 мај. Нема информации дека и Навални е ослободен од притвор.
XS
SM
MD
LG