Достапни линкови

Судење на осомничените за напад на амбасадата на САД во Сараево


Мелвид Јасаревиќ со автоматска пушка марка АК-47 фотографиран во близина на американската амбасада
Тројцата осомничени за нападот на Американската амбасада во Сараево во Октомври се изјаснија за невини по обвиненијата за тероризам. Мелвид Јасаревиќ и неговите наводни соучесници Емрах Фојница и Муниб Ахметспахиќ се сметаат за следбеници на исламскиот огранок Вахаби. Обвинителите тврдат дека Јасаревиќ пукал кон амбасадата со автоматско оружје а другите двајца обвинети се товарат за помагање на напдот. Обвинителството смета дека тројцата го извршиле нападот со цел вршење притисок за трупите на НАТО да се повлечат од Авганистан.
XS
SM
MD
LG