Достапни линкови

Путин го подржа предлогот за казнување демонстранти


Опозицијата стравува дека со новите казни ќе се попречат протестите против новиот шеф на државата
Рускиот претседател Владимир Путин го подржа контроверзниот предлог- закон кој предвидува казни за учество на непријавени протести во износ од 48,000 американски долари по учесник, што претставува 200 пати повисока казна од претходната. Предлогот помина на државниот Дума во вторникот. Претседателот смета дека со новиот закон ќе се зајакне демократијата во Русија и ќе се заштитат граѓаните и владата од „радикални постапки“.
XS
SM
MD
LG