Достапни линкови

Атамбаев го подржува проектот за транс-азиска железница


Претседателот на Киргистан Алмазабек Атамбаев во изјава за Радио Слободна Европа вели дека го подржува проектот за изградба на транс-азиска железница, преку кој неговата земја би се поврзала со Кина и Узбекистан. Вредноста на проектот се проценува на 2 милијарди американски долари. Атамбаев смета дека Киргистан треба да ја искористи можноста за соработка со Кина за што би помогнала железничката врска преку Узбекистан.
XS
SM
MD
LG