Достапни линкови

Руската ракета е „одговор“ на ракетниот штит на НАТО


Генерал Виктор Јесин го опиша успешното тестирање на руската интерконтинентална ракета како „одговор“ на развојот на антиракетниот штит на НАТО. Алијансата минатиот викенд соопшти дека била комплетирана првата фаза од штитот наменет за одбрана на земјите членки на организацијата од ракетни напади од земји како Иран. Официјална Москва, од друга страна стравува дека антиракетната одбрана може да биде закана за Русија. Руската ракета која беше тестирана денска била лансирана во Плесетцк во сверозпадна Русија а погодила цел на полуостровот Камчатка на Далечниот Исток.
XS
SM
MD
LG