Достапни линкови

Потпишан договорот за „транс-авганистански“ гасовод


Претставници на Туркменстан, Пакистан и Индија потпишаа договор за изградба на гасовод кој преку Авганистан ќе ги снабдува индиските и пакистанските корисници со туркменстански гас. Договорот подржан од Соецинетите американски држави беше потпишан во Аваза. Концептот вреден 7,6 милијарди американски долари прв пат беше предложен во средината на 90-тите години но изградбата се уште не е започната. Туркменстанските власти предвидуваат дека низ системот годишно ќе се пренесуваат 33 милијарди кубни метри суровина.
XS
SM
MD
LG