Достапни линкови

Саудиска Арабија ќе купува британски авиони


илустрација
Медиумите јавуваат дека Саудиска Арабија потпишала договор за купување на борбени авиони од Велика Британија. Вредонста на зделката се проценува на 3 милијарди американски долари. Државната Саудиска новинска агенција јавува дека освен џет авиони, било договорено и купување на стимулатори, опрема за копнени вежби и резервни делови. Медиумот се повикува на изјава на претставник на саудиското министерство за одбрана кој рекол дека со договорот им се помага на саудиските пилоти да научат како се управуваат борбени авиони.
XS
SM
MD
LG