Достапни линкови

Иран дозволи да има истрага за нуклеарната програма


Првиот човек на Меѓународната Агенција за атомска Енергија Јукија Амано
Меѓународната агенција за атомска енергија обелодени дека Иран се согласил да има меѓународна истрага за спорните ирански нуклеарни проекти.Нема други детали за тоа кога истрагата ќе биде финализирана .Официјални претставници на Агенцијата на пресс конференција во Виена соопштија дека договорот со Техеран ќе биде потпишан набргу,но дека некои мали разлики и натаму останува да бидат надминати.Агенцијата чии претставници беа вопосета барапристап во милитарниот регион во близина на градот Техеран за да направи истрага.Денеска во Багдад претставниците на петте постојани земји членки на Советот за Безбедност на ОН- Сад,Русија,Кина,Велика Британија и Франција како и претстваникот на Германија ќе разговараат со иранските преговарачи за спорната нуклеарна програма на Иран.
XS
SM
MD
LG