Достапни линкови

Затвор за хакерот кој „заразил“ 30 милиони компјутери


Судот во Јереван му одреди затворска казна на 27 годишен жител на русија, обвинет за создавање на компјутерски вирус кој заразил 30 милиони компјутерски системи. Греоги Аванесов се товари за програмирање на вирусот „Бредолаб“ кој се раширил низ мрежите од сервери во Холандија. До крајот на 2009 година „Бредолаб“ наводно испратил 3,6 милијарди „инфицирани“ електронски пораки.
XS
SM
MD
LG