Достапни линкови

Предложени повисоки казни за протестирање во Русија


Руските пратеници ќе гласаат за предлог закон со кој се предвидува зголемување на казните за учесниците на непријавени протести. Износот на предложените казни достигнува 48,000 американски долари по учесник. Опозицијата реагира против предлогот, поради тоа што може да ги загрози новните протести против претседателот Владимир Путин. Неколкумина противници на предлог-законот беа приведени за време на протест пред Думата.
XS
SM
MD
LG