Достапни линкови

Во Багдад утре состанок меѓу Иран и светските сили


Иранскиот преговарач Саед Џалил
Иран и 6 - те светски сили ќе се соочат во среда во Багдад околу барањето на запад Техеран да докаже дека неговата нуклеарна програма е наменета за мирољубиви цели. Иранскиот преговарач Саед Џалил, кој пристигна во Багдад, изјави дека се надева дека ќе започне нова соработка.
Според известувањата, Техеран можеби ќе побарал симнување на санкциите во замена за поголем пристап на меѓународните инспектори до иранските нуклеарни капацитети.
Шесте свестки сили се Британија, Кина, Франција, Германија, Русија и Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG