Достапни линкови

Назначен нов премиер на Чеченија


Магомед Даудов
Рамзан Кадиров, лидерот на рускиот регион Чеченија денеска назначи новп ремиер. Парламентот ја одобри кандидатурата на Магомед Даудов за нов премиер и шеф на претседателската администрација. Минатата недела Кадиров ја распушти владата во Чеченија поради, како што рече, „нови предизвици во републиката“. Лидерот најави и структурни реформи во владеачките структури.
XS
SM
MD
LG