Достапни линкови

Путин го промовираше новиот владин состав


Клучните претставници на новиот руски владен состав
Рускиот претседател Владимир Путин го промовираше новиот владин состав во кој доминираат негови сојузници. Вицепремиерот Игор Шувалов останува на функцијата и ќе биде одговорен за руските економски прашања. Нема промени и на челните позиции во министерството за финансии, како и министерствата за одбрана и надворешни работи. Поранешниот претседател Димитриј Медведев ја превзема премиерската функција. Путин го започна третиот претседателски мандат на 7 мај. Протести во знак на незадоволство од изборните резултати се организираа во повеќе градови во земјата.
XS
SM
MD
LG