Достапни линкови

Томислав Николиќ е новиот шеф на српската држава


Томислав Николиќ
Томислав Николиќ од Српската Напредна Партија е победник на вчерашните претседателски избори во Србија. Според последните податоци на Републичката изборна комисија, со водство нод околу 2 насто, тој го победи својот противкандидат и досегашен претседател од коалицијата Избор за подобар живот, Борис Тадиќ. Излезноста на гласачите во вториот круг била 46, 7 насто. Во своето обраѓање пред јавноста, новиот шеф на српската држава изјави дека Србија ќе остане на европскиот пат и дека ќе работи на остварување на сите свои предизборни ветувања. Николиќ реце дека негови приоритети ќе бидат борбата против криминалот и корупцијата.
XS
SM
MD
LG