Достапни линкови

Амано: Големи шансите за постигнување договор со Иран


Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукио Амано
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукио Амано во рамки на посетата на Техеран ќе разговара со претставници на Иран. Претходно Амано изјави дека е оптимист во врска со шансите за постигнување договор со Иран, што ќе им овозможи на неговата организација да ја продолжи истрагата за тоа дали Техеран работеше на создавање на атомско оружје. Но, тој исто така, истакна дека "ништо не е сигурно." За повеќе од четири години, Иран одби да обезбеди пристап до Агенцијата за атомска енергија, до релевантни сајтови, официјални лица и документи.
XS
SM
MD
LG