Достапни линкови

Расте бројот на настрадани во земјотресот во Италија


Бројот на настрадани во земјотресот во северот на Италија се искачи на шест лица. Потресот силен речиси 6 степени според Рихтеровата скала предизвика значајна материјална штета во градот Болоња. Според локалните власти, предизвикана е и значајна штета на културните споменици. Педесетмина се повредени, никој посериозно. Повеќе од 3.000 лица се евакуирани од своите домови. Спасувачките екипи трагаат по заробени под рушевините.
XS
SM
MD
LG