Достапни линкови

Германија демантира дека и предлага референдум на Грција


Ангела Меркел
Германската влада ги отфрли грчките наводи дека канцеларот Ангела Меркел сугерирала рефендум за останување на Грција во еврозоната. Претходно, грчката влада соопшти дека Меркел ја изнесла идејата референдумот да биде одржан заедно со парламентарните избори на 17 овој месец. Меркел тоа го сторила за време на телефонскиот разговор со грчкиот претседател Каролос Папуљас. Но, германската влада соопшти дека тоа не било точно.
XS
SM
MD
LG