Достапни линкови

Обама: Г8 има проект за намалување на гладта во Африка


U.S. -- President Barack Obama speaks on Global Agriculture and Food Security at the Ronald Reagan Building in Washington, DC, 18May2012
Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека Групата 8 индустриски најразвиени земји во светот ќе превземат мерки за намалување на недостигот од храна во АФрика, вклучувајки и издвојување на 3 милијарди долари инвестиции во приватниот сектор. Планот е за 10 години да се обезбеди развој на земјоделството и да им се обезбеди храна на околу 50 милиони луѓе. Зборувајки во USAID во Вашингтон, Обама нагласи дека лидерите на Г-8 ќе ја покренат оваа иницијатива на самитот што започнува вечер во Кемп Дејвид.
XS
SM
MD
LG