Достапни линкови

Дали САД се се поблиску до војна со Иран?


Американскиот Претставнички дом усвои резолуција во која се вели дека Иран мора да биде запрен пред да произведе нуклеарно оружје. Резолуцијата, која помина со 401 глас за и 11 против, исто така ги отвора сите опции како одговор на иранските нуклеарни закани. Според критичарите, оваа резолуција ги носи Соединетите Држави поблиску до војна со Иран, иако не е обврзувачка.
XS
SM
MD
LG