Достапни линкови

Политичките затвореници нова дамка за претстојните избори во Украина


Подржувачи на Тимошенко
Затварањето на поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко и поранешниот министер за внатрешни работи Јуриј Лутшенко ќе фрли сенка врз претстојните парламентарни избори во октомври во Украина, изјави претседателот на американската комисија за безбедност и соработка со Европа Кристофер Смит. Тој изјави дека затаврањето на водечките опозицикси фигури е нешто скандалозно и дека тоа ќе влијае да биде невозможно меѓународната заедница да процени дали есенските избори ќе ги исполнат меѓународните и демократски стандарди.
XS
SM
MD
LG