Достапни линкови

САД испратија амбасадор во Мјанмар


Американскиот претседател Барак Обама го назначи специјалниот пратеник за Мјанмар, Дерек Митчел за првиот американски амбасадор во земјата по речиси 20 години. Ваквиот потег е производ на реконструкцијата на дипломатските односи меѓу двете земји.
Обама тоа го соопшти неколку часа откако беа олеснети рестрикциите за инвестирање во Мјанмар, но санкциите против лидерите од воената хунта се уште се во игра.
XS
SM
MD
LG