Достапни линкови

Ахмадинеџад сака да присуствува на Олимписките игри во Лондон


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад изјави дека сака да оди на Олимписките игри во Лондон со цел да ги подржи иранските спортисти но смета дека Британија има проблем со неговото присуство. Иранската новинска агенција Ирна ја пренесува изјавата на претседателот кој вели дека сака да биде со иранските спортисти, додавајки дека Британците негодуваат за тоа. Претседателот нема понудено дополнително објаснување. Британија заедно со други западни земји стравуваат дека нуклеарната програма на официјален Техеран се користи за проиазводство на оружје.
XS
SM
MD
LG