Достапни линкови

Белорусија не дозволува геј парада во Минск


Од маршот во Минск во 2011 година
Властите во Белорусија не им дозволија на хомосексуалните активисти да одржат маршови во главниот град Минск за одбележување на Меѓународниот ден против хомофобијата. Сопственикот на интернет портал за геј права во Белорусија Сјархеј Андросенка во изјава за Радио Слободна Европа вели дека властите не дозволиле одржување на собири на три локации низ градот, наводно поради технички проблеми и тековни градежни работи. Андросенка вели дека објаснувањето на гратските власти е апсурдно.
XS
SM
MD
LG