Достапни линкови

Хаг: обвинителство има докази за вината на Младиќ


Обвинителите на Хашкиот трибунал на вториот ден од судењето против поранешниот командант на силите на босанските срби Ратко Младиќ изјавија дека имале докази кои покажуваат дека војниците под команда на Младиќ биле одговорни за масакарот во Сребреница кога биле убиени околу 8 илјади босански муслимани. Младиќ се соочува со 11 обвиненија за воени злосторства за време на војната во Босна и Херцеговина.
XS
SM
MD
LG