Достапни линкови

Авганистан од НАТО ќе бара над 4 милијарди долари годишно


Заменик министерот за надворешни работи на Авганситан Џавед Лудин денеска изјави дека неговата земја на самитот на НАТО во Чикаго ќе бара од Алијансата над 4 милијарди долари годишно за безбедносните сили откако странските трупи ќе се повлечат во 2014 година. ,,Тоа не е за добротворни цели. Авганистан е и ќе биде на првата линија на светската борба против тероризмот,, изјави Лудин, додавајќи дека авганистанците со години се жртвувале за да дојдат во ситуација кога треба на нив да се инвестира како на важни партнери.
XS
SM
MD
LG