Достапни линкови

Нова опозициска политичка партија во Таџикистан


Куватали Муродов
Некогашните лидери на поранешниот Таџикистански народен фронт најавија формирање на нова партија со цел обединување на политичката опозиција во централноазиската земја. Екс-лидерот на поранешната партија Куватали Муродов во изјава за Радио Слободна Европа вели дека новата партија ќе се вика Народен фронт без оружје а во организацијата ќе членуваат борците и командантите кои се бореле во граѓанската војна од 1992 до 1997 година. Најавено е и зачленување на други политички активисти кои ќе се инволвираат во решавање на економски прашања и ќе учествуваат во таџикистанскиот политички процес.
XS
SM
MD
LG