Достапни линкови

Нови избори во Грција на 17 јуни


Новите парламентарни избори во Грција ќе се одржат на 17 јуни, одлучија лидерите на политичките партии, кои денеска имаа средба со претседателот Каролос Папуљас. За претседател на преодната Влада е назначен првиот човек на Државниот совет Панајотис Пикраменос. Лидерите на Нова демократија и ПАСОК, Андонис Самарас и Евангелос Венизелос предложиле на чело на службената Влада да биде досегашниот премиер Лукас Пападимос. Од Грчката комунистичка партијаа го отфрлиле предлогот. Претседателот на коалицијата на радикалната левица СИРИЗА Алексис Ципрас побарал да се замрзне донесувањето нови рестриктивни мерки од јуни, како и планираната приватизација.
XS
SM
MD
LG