Достапни линкови

Кански фестивал - зошто само мажите се режисери


France -- A detail the official poster of the 65th International Cannes film, 19Apr2012
Денеска во Кан ќе биде отворен најгламурозниот филмски фестивал во светот на кој илјадници новинари ќе го следат 12 дневното шоу од филмови, бизниси гламур. Меѓутоа, поради фактот што ни еден од 22 та филма кои ќе бидат преставени не е режиран од жена, група проминентни жени директорки испратија отворено писмо во францускиот весник Ле Монд критикувајќи ги организаторите за машки шовинизам.
XS
SM
MD
LG