Достапни линкови

Почнува 65-от филмски фестивал во Кан


Денеска во Кан почнува 65-от меѓународен филмски фестивал, со проекцијата на американскиот филм „Кралството на изгревот на месечината“ на режисерот Вес Андерсон. За „Златната палма„ во официјалната програма ќе се борат 22 филма.
Јубилејното издание на фестивалот завржува на 27 мај, а жирито е предводено од италијанскиот режисер Нани Морети.
XS
SM
MD
LG