Достапни линкови

ЕУ не го усвои извештајот за напредокот на Белорусија


Европската унија одлучи да не го усвои извештајот за напредок на Белорусија. Европската помош за земјата е ограничена од последните претседателски избори во 2010 година, кога Александар Лукашенко доби уште еден претседателски мандат покрај немирите и обвинувањата за изборен фалсификат. Европската комисија има констатирано дека „постои сериозно влошување на почитувањето на човековите права, владеењето на правото и демократските принципи во Белорусија“.
XS
SM
MD
LG